Parametrics
Absolute maximum ratings: (1)IN to GND: -0.3V to +80V; (2)GATEP to GND: -0.3V to (IN + 0.3V); (3)GATEP to IN: -12V to +0.3V; (4)Operating Temperature Range (TA): -40℃ to +125℃; (5)Junction Temperature (TJ): 150℃; (6)Storage Temperature Range: -65℃ to +150℃; (7)Lead Temperature (soldering, 10s): +300℃.
Features
Features: (1)Low 68μA Quiescent Current; (2)Wide 5V to 72V Supply Voltage Range; (3)Low Dropout Voltage; (4)ENABLE and HOLD Functionality; (5)RESET Output: Open Drain or Push-Pull.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 TPSD156M035R0100 |
 AVX |
 Tantalum Capacitors - Solid SMD 15uF 35V 20% SERIII |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 TPSD106K035A0300 |
 AVX |
 Tantalum Capacitors - Solid SMD 35volts 10uF 10% |
 Data Sheet |
 TPSD106K035H0125 |
 Tantalum Capacitors - Solid SMD 10uF 35V 10% L ESR |
 TPSD106K035H0300 |
 TPSD106K035P0300 |
 TPSD106K035R0125 |
 TPSD106K035R0300 |